Здравейте,
Аз съм Теодора Янева, бакалавър по Логопедия от 2003 г. и магистър по Диагностика и корекция на комуникативните нарушения от 2005 г., и магистър по Социални дейности от 2014 г.
с 15 годишен опит в работата с деца с езикови нарушения и с деца, и младежи със специални потребности, възрастни с нарушение на речта след прекаран инсулт, и/или други неврологични заболявания.
Скрининг тестът е надежден инструментариум, който да отговаря на потребностите на съвременната практика в България. Цели да обхване всички най-важни аспекти на детското развитие и за да осигури по-голяма детайлност и прецизност на оценката е ограничен във възрастовия интервал 3-3,6 години. Съобразен е със спецификата на езиковата среда и социокултурните норми на междуличностно взаимодействие, които децата овладяват от най-ранна възраст. Скрининг тестът дава комплексна информация за: двигателните и познавателни компетентности, езиковите умения на детето, както и уменията му за адаптация и социално взаимодействие в предучилищна възраст, за да се постигне тяхното балансирано и конструктивно личностно-емоционално развитие.
Езиково-говорните нарушения при децата са с добра прогноза, но при оказване на своевременна помощ. Факторите израстване и съзряване единствено водят до загуба на безценно време в ранните периоди на развитие, в които корекцията, компенсацията и възстановяването са с най-добър ефект.
В логопедичния кабинет може да получаване нужната информация за езиковото развитие на своето дете, за терапевтичните подходи и прогнозата за неговото преодоляване.
Обследването на детето е съобразено с неговата възраст. Всяка оценка на езиковото развитие се извършва индивидуално по стандартизирани тестове и методи.
Тeстът е изцяло на картинен, което прави изпъленението му забавно, увлекателно и интересно за децата. Целта му е да се изследва фонологичното осъзнаване и бързото серийно назоваване като предпоставки за нарушенията на четенето и писането при децата.
След неговото прилагане, терапевтът изготвя програма, която следва, за да се преодолеят трудностите.
От 5 до 7 години е периодът, в който детето най-интензивно придобива знания и умения, които ще направят възможно да възприема с лекота учебното съдържание в първи клас.
Тестът за „Училищна готовност“ дава тази информация на родителя, до колко малкото дете има готовността да се справи с учебния материал в края на предучилищния етап и да се адаптира по-бързо към училищната среда.
За кого е подходящ тестът? - Училищна готовност за деца, на който им предстои да постъпят в училище (6-7г.).
Защо се прави тестът? – за да се установи общата готовност на детето за постъпване в училище; да се насочи детето към развитие на умения, които ще улеснят постъпването му в училище; да се определят силните страни на детето.
Какво представлява тестът? – включва пет компонента: езиково развитие, фина моторика, елементарни понятие, количествени представи, сравнения.
Проведен навреме, дава възможност и време трудностите да бъдат преодолени.
Мария Монтесори е създател на една философия не само за обучение, а за отглеждане на детето, която представлява т.нар „хуманистична педагогика“. В центъра ù стои детето. Метод е създаден изцяло чрез наблюдение на деца. Това е същността на цялата Монтесори философия − наблюдението. Тук е и ролята на учителя, който в Монтесори среда се нарича „водач“, защото следвайки детето, той му помага да се справи само.
Монтесори заниманията се провеждат в група от 2-6 децата, смесени по възраст. По-големите помагат на по-малките, по-умелите, помагат на тези, който изпитват затруднения. Всяко дете има свое място, където извършва дадена дейност, която допринася за развитие на неговата фина моторика, език, сетивност, а при по-големите и на математика. Въз основа на своето наблюдение при работата си с деца, д-р Мария Монтесори стига да извода, че когато децата са свободни да следват свое собствено темпо, при тях дисциплината идва отвътре, самодисциплират се. Водещото в метода е любовта към детето. Подпомага се вродената способност на децата да се учат и подхранва естествената тенденция на ума да търси оптималните решения и възможности за развитие, като използва собствените си най-добри способности. Прилагането на този метод изисква от възрастните да улесняват детето в откриването на вътрешния му водач, който се стреми към перфектния и индивидуално насочен растеж. Методът изисква от възрастните да създават ориентирана към детето учебна среда, която да отговаря на естествените му потребности, а те се определят чрез наблюдение на „свободното” дете. Това е изключително важно, когато се работи с деца със спефиални потребости и възможности.Breathing + : Биофийдбек сензорна система за тренинг на дишането и вокализацията на звукове с интерактивни компютърни игри, управлявани единствено от продължителността на издишването на детето.
С помощта на Breathing + Дихателни игри се помага на деца със заекване и други говорни нарушения да овладеят навици за контролирано диафрагмено дишане, вокализиране на определени звукове и съсредоточаване на вниманието.
Системата е полезна за увеличаване на дихателния обем и снабдяването на мозъка и тялото с кислород при астматични пристъпи, ХОББ и емфизем.
Breathing + прави скучните дихателни упражнения забавни с помощта на мотивиращи компютърни игри и анимации. Апаратът дава възможност да се тренира не само продължителността на издишването, но и вокализацията на звукове, които позволяват продължително произнасяне като А, О, Е, И, У, С, Р, Ш и т.н.
С Breathing + децата и възрастните тренират своето дишане, докато се забавляват!
ТЕРАПЕВТИЧНИ ПРИЛОЖЕНИЯ И КОИ ЩЕ ИМАТ НАЙ-ГОЛЯМА ПОЛЗА:
- Заекване и други говорни нарушения;
- Деца с Хиперактивност и дефицит на вниманието като редуцира хипервентилацията, която намалява нивата на кислород в мозъка и увеличава импулсивността;
- Пациенти с паник атаки, стресогенни и тревожни разстройства - за промяна и инхибиране на стрес реакциите на физиологично ниво, за редуциране на хипервентилацията.
- Астма за редуциране на астматичните пристъпи и хипервентилацията;
- Синдром на дразнимото черво - за нормализиране на нервния контрол върху перисталтиката;