Как да определим водещата ръка на детето?
Защо е важно да знаем коя е водещата ръка на детето?
Всяко дете само определя коя е неговата водеща ръка още към три годишна възраст. Все по-често забелязваме, че децата предпочитат да си служат с лява ръка. Това проблем ли е? Трябва ли да се притесняваме? Отговорът е Не! Детето е избрало да си служи с лявата си ръка и ние сме длъжни да уважим избора му.
В по-късен етап от развитието си, когато детето постъпи в училище, е възможно да има проблеми. Някои учители не приемат писането с лява ръка и се опитват да „оправят“ нещата. Обяснява се на родителите, че това не е правилно, че затова има грозен почерк, че едва ли не не се развива като всички останали, правилно! Тук спокойно бих Ви успокоила, че всичко с детето Ви е наред и то си се развива съвсем правилно. За Ваше успокоение и за доброто на детето Ви, бих препоръчала да му направите няколко теста за определяне на водеща ръка, който можете да направите сами в домашни условия.
Тестът, който Ви предлагам съдържа 22 игрови задачи, подбрани и достъпни за деца в предучилищна и начална училищна възраст.
При извършване на изследването възрастният и детето трябва да са седнали един срещу друг. Задължително е обстановката да бъде спокойна. Важно условие е всички предмети, които ще се използват да се намират наблизо, поставени в кутия. При всяка задача предметите трябва да се поставят в средата на масата пред детето, но на равни разстояния от двете ръце.
Задача 1 – Откриване на пръчица, скрита малки кутийки.
На детето се предлагат няколко кутийки (препоръчително е кутийките да бъдат цветни или облепени с цветна хартия). Може да се използват кутийки от кибритени клечки. От детето се иска да открие пръчица, скрита в една от кутийките.
Резултат: За водеща се приема онази ръка, с която се извършват активните движения: вземане на кутийките; отваряне/затваряне, взимане на пръчицата.
Задача 2 – Игра с топка.
Необходима е малка топка, която да може да се хвърля и лови с една ръка. Топката се поставя на маса пред детето. От него се иска да вземе топката и да я хвърли по предварително подготвена цел, колкото се може по-точно.
Резултат: За водеща се приема ръката, с която детето хвърля топката.
Задача 3 – Изрязване с ножици фигура по контур.
Предварително се подготвя фигура на лист хартия – примерно цвете, анимационен герой, животно, автомобил и др. На детето се предлага да изреже колкото се може по-точно фигурата, следвайки контура.
Резултат: Водеща е ръката, с която детето държи ножиците.
Важно: При тази проба е възможно да се окаже, че детето не може добре да реже с ножиците и поради тази причина започва да работи по-активно с другата ръка, като върти хартията. В такъв случай трябва да се помоли детето да вземе ножиците и да изрязва с другата ръка. Тогава се преценява с коя ръка се справя по-добре.
Задача 4 – Въртеливи движения при отваряне-затваряне капак на кутийка/бутилка.
На детето се предлагат 2-3 кутийки/бутилки, които имат капаци, с резба с широка стъпка (от лекарство, крем, бутилка).
От детето се иска последователно една по една да отворя/затваря (развърта/завъртва) капачките на кутиите/бутилките. Ако детето не знае да борави с резба, му се показва.
Резултат: Водещата ръка е тази, с която се извършват активните движения – завъртане и отвъртване.
Задача 5 – Строителство с кубчета.
Необходими са детски кубчета за игра. От детето се иска да построи кула, дом, крепост и др.
Резултат: В тази задача е по-трудно да се прецени водещата ръка, тъй като децата обикновено извършват този вид работа с две ръце. Ето защо не трябва да се бърза с оценката, добре е да се остави детето да работи по-дълго, като се наблюдава с коя ръка по-често взема, поставя, поправя кубовете и особено прецизните действия.
Задача 6 – Рисуване.
Необходими са листове за рисуване и цветни моливи. На детето се предлага да нарисува нещо по избор - дърво, къща, човек, животно или нещо, което то само иска. След като завърши рисунката, на детето се поставя втора задача – да нарисува същата рисунка, но с другата ръка. Ако детето откаже, желателно е да бъде насърчен да опита. Ако напълно отказва, може да направите това заедно, всеки на своя си лист. Ще е забавно и после ще се посмеете.
Резултат: Обръща се внимание на това, с коя ръка детето започва да рисува. Сравняват се двете рисунки. Оценява се не само качеството на рисунките, но и увереността на движенията, скоростта на рисуване по време на изпълнението. Рисунката, създадена с водещата ръка ще се отличава от другата с по-ясни и прави линии, ще са по-правилни и точни фигурите, по-малко или ще липсват криви и вълнообразни линии. В поведението ще се наблюдава по-малко напрежение, усилие и същевременно по-голяма бързина. Ако ръката е силно напрегната, то обикновено детето ще държи молива по-близо до върха, по-трудно ще се повдига от листа.
Задача 7 – Нанизване на мъниста на шнур или на игла с конец.
Обръща се внимание с коя ръка детето държи шнура или конеца. Наблюдават се активните движения на ръката.
Задача 8 – Разплитане на възли.
Предварително се подготвя връв, на който сме направили няколко възела. Възлите не трябва да бъдат стегнати, а лесно и свободно да се развързват.
Водеща е ръката, която развързва възела, а другата го държи.
Задача 9 – Сглобяване на верижка от кламери.
Първо на детето се показва как се сглобява верига и едва след като е разбрало какво се иска от него се пристъпва към работа. От детето се иска да сглоби (свърже) серия от 4-5 кламера един за друга във вид на верига.
Наблюдава се с коя ръка детето присъединява новия кламер – това е водещата ръка.
Задача 10 – Едновременно рисуване с двете ръце със затворени очи.
Много информативен тест за определяне на водещата ръка, защото най-вероятно никой родител не е обучавал детето си специално за тази задача. На детето се предоставя молив във всяка ръка и се моли да си затвори очите си. След това му се предлага да начертае едновременно с двете ръце кръг, след това квадрат и триъгълник.
Рисунката на водещата ръка ще се отличава от другата: линиите ще бъдат по-ясни и по-равномерни движения; движенията ще са по-бавни, по-гладки и по-точни; ще липсва или по-рядко ще се среща ефекта на „треперещата ръка“, ъглите ще са ясни, а линиите няма да се разминават в точките за свързване. Ако все пак фигурите се окажат еднакво добри по форма, то следва да се обърне внимание на: 1) точността на предаване на формата – тя е по-добра при водещата ръка; 2) точността на връзката на линиите - тя е по-висока при водещата ръка.
Задача 11 – Раздаване на карти.
На детето се предоставят 10-15 карти за игра. Иска се то да ги раздаде (да ги постави) на няколко места във вид на купчинки на масата. Ръката, с която взема от колодата и раздава картите е водещата ръка.
Задача 12 – Построяване на кладенец от пръчици.
Използват се около 20 клечки (обикновено кибритени). От детето се иска първоначално да направи квадрат (може да му се покаже), а след само това да подреди втори и трети ред. Водещата ръка е тази, с която оперира.
Задача 13 – Завиване и отвиване на гайка с гаечен ключ.
За целта може да се използват детайлите от металически или пластмасов конструктор. Водещата ръка е тази, с която детето държи ключа.
Задача 14 – Мишена
На детето се предлага да си представи, че пред себе си има въображаема мишена. След това се иска да вдигне ръка, сякаш има лък и стрели в ръцете си, да затваря едно око и да се прицели. Наблюдава се кое око затваря. Ако е дясното, това е признак за водеща лява ръка, а ако е лявото око – водеща е дясната ръка.Аналогична е пробата премерване с пистолет в цел.
Задача 15 – Навиване на кълбо.
На детето се дава не много дебел шнур и се иска да го навие на кълбо. Ръката с която навива шнура се приема за водеща.
Задача 16 – Преплитане на пръстите на ръцете.
От детето се иска бързо да преплете пръстите на двете ръце. Добре е упражнението предварително да се покаже. Наблюдава се на коя ръка палецът се намира отгоре върху другия палец. Ако е ляв палец, говорим за водеща лява ръка, а ако е десен палец – дясна ръка.
Задача 17 – Кръстосване на ръце.
От детето се иска бързо да преплете ръцете си пред гърдите. Предварително се показва упражнението. Наблюдава се на коя ръка китката е отгоре. Ако е лявата китка, говорим за водеща лява ръка, а ако е дясната – дясна ръка.
Задача 18 – Ръкопляскане. От детето се иска да покаже как се ръкопляска. Наблюдава се с коя ръка удря, коя е ръката която обикновено се намира по-отгоре и е по-активна – тя е водещата, а другата служи за своеобразна „наковалня“.
Задача 19 – Изтриване с гума.
На детето се предоставя лист с нарисувани на него няколко кръстчета, които то да изтрие с гумичка. Ръката, с която държи гумичката и трие се приема за водеща.
Задача 20 – Отпиване на вода от чаша.
На детето се предлага да отпие глътка вода от чаша. Ръката, с която държи чашата се приема за водеща.
Задача 21 – Вземане на топче с лъжица от чаша.
На детето се дава лъжичка и се иска да извади малко топче, поставено в недълбока чаша. Ръката с която извършва действието се приема за водеща.
Задача 22 – Затваряне и отваряне на цип.
От детето се иска да отворя-затваря няколко пъти с прекъсвания цип на ученическата си чанта или моливник. Ръката с която манипулира се приема за водеща.
По време на цялото изследване е задължително старателно да си записвате коя ръка е използвало детето. Тази, с която си е служило повече пъти се определя за водеща ръка.
Понякога обаче има случаи, при които детето започва да пише и с дясна и с лява ръка, друг път – рисува с лява, а пише с дясна ръка, в трети се наблюдава прехвърляне на молива от едната на другата и работи и с двете ръце. Едновременното използване и на двете ръце затруднява процеса по формиране на навици за писане. Често родители се придържат към позицията, че ръката която детето използва по-често, с тази ръка и ще пише, но не е така. Те не отчитат факта, че съществува разлика при изпълнение на ежедневните битови действия и писането.
При оценяване на резултатите е много важно да се обърне внимание на онези действия, които са нови за детето, тъй като ако детето е било учено да действа по определен начин, то със сигурност ще постъпи по този начин.
В заключение бих добавила, че ако детето е на по-голяма възраст и все още се колебае коя ръка да използва, изпитва трудности при подобен вид дейности, трябва да потърсите специалист логопед и/или психолог.
Логопед Теодора Янева