Как да се преборим с вредните навици при децата?
Най-често срещаните вредни навици у децата са смукането на пръст, на устни, стоенето с отворена уста, неправилното гълтане.
Причини водещи до тези вредни навици могат да бъдат:
При отстраняването на вредния навик е необходимо да се приложат подходи и средства, които не затормозяват допълнително детето. Самото отстраняване на навика, който вече е станал като ежедневна необходимост, ще доведе до затормозяване на детето в различна степен. Необходимо е да се прояви разбиране и търпение.
В тези моменти е желателно детето да не се плаши и упреква, за това което прави. Неговото поведение е в резултат на нашето. Не е желателно да се използват средства, който биха го травмирали още повече. Методи като мазане на пръста с горчиви или лютиви субстанции, не са много подходящи. Подходът зависи и от възрастта на детето.
Ако в кърмаческа възраст детето случайно или системно слага пръст в устата си, то вниманието трябва да се насочи не към пръста, а към детето. Бебето все още не може да разбере проблемите, свързани със смукането на пръст, затова е необходимо да се увеличи контакта с него и да му се отвлича вниманието от вредния навик. Много подходящо средство за борба с вредния навик, при деца на по-ниска възраст, са ръкавичките без пръст. Те се зашиват към двата ръкава на пижамата на детето. Когато се опита да засмуква пръста си, то захапва плата, който намокрен от слюнката, става груб и неприятен за смукане.
Подходящ период за отстраняването на навика смучене на палец при малко по-големи деца, на възраст около 2,5-3 годишна възраст е, когато може да се направи добър контакт с детето, да се разговаря с него и то трябва да бъде убедено, че не иска да смучи пръста си.
Друг вариант за справяне със смукането на пръст е да се лакира нокътя на съответния пръст в червено. Този метод действа като сигнал „стоп“ за детето.
Ето още една грешка - често родителите „отвличат“ вниманието със смученето на пръст, като поставят биберон в устата на детето. Дългата и продължителна употреба на биберон обаче, има не по-малък негативен ефект върху развитието на челюстта. Използването на биберон-залъгалка или за хранене, след появата на зъбките, трябва и е наложително да бъде преустановена. Продължителното използване на биберон-залъгалка или за хранене води до протрузия на горните централни резци - изнасяне на зъбите напред и прогнатия – горната челюст е разположена по-напред от долната. Все по-често виждаме деца на 3, дори и на по-голяма възраст, който имат биберон в устата си. Колкото по-рано биберонът бива премахнат от ежедневието на малкото дете, толкова по-малко вероятно е да получи проблеми със захапката, зъбите, небцето.
Стоене и спане с отворена уста - не винаги дишането през устата е вреден навик. Ако обаче вашето дете често стои с отворена уста, спи с отворена уста и дори има изтичане на слюнка, е възможно да има проблеми с дишането. Устно дишане при децата, а и при възрастните, наблюдаваме когато има непроходимост в носа поради: заболявания на носната лигавица, някакви анатомични изменения, третата сливица или лош навик. В този случай е добре да се направи консултация с специалист по УНГ, за отхвърляне на анатомични изменение или проблем с трета сливица. Има и случаи, в които устното дишане е останало като вреден навик, в следствие на чести инфекции в носа водещи до неговото запушване. Така детето свиква да диша през устата си и диша така постоянно, дори да няма проблеми с проходимостта на носа си и вече да е оздравяло. Това предизвиква силно стеснение и на двете челюсти и отваряне на захапката. В този случай и след направена консултация със специалист УНГ, е добре да се започне с упражнение за приучаване в носно дишане, което е правилното дишане. В този случай е добре да потърсите специалист по оро и мио-фациална терапия, който да изготви комплекс от ежедневни упражнения.
Неправилно гълтане – При неправилното или инфантилно гълтане, езика се опитва да се провре между горните и долни резци, излиза пред зъбите, подобно на движенията извършвани при сучене. Този вид преглъщане имат всички бебета. След първата годинка, този вреден навик трябва да изчезна. При правилното преглъщане върхът на езика застава точно зад горните резци и при самото преглъщане, тялото на езика се притиска към небце, а устните не се местят. Човек преглъща стотици пъти на ден, средно по 2000 пъти на денонощие. При това неправилно гълтане, се създава една сравнително голяма сила, която раздалечава горните от долните резци, те спират да контактуват и захапката се отваря. Некоригиран, навикът продължава цял живот и тази сила поддържа отворената захапка. Дори и след провеждане на ортодонтско лечение, ако не се работи за промяна на начина на гълтане, настъпва рецидив на отворената захапка. Зъбите се подреждат, получава се прекрасна усмивка, но езикът продължава да избутва зъбите напред и те отново се разместват. Борбата с инфантилното гълтане става с помощта на упражнения за езика. И в този случай е добре да потърсите специалист по оро и мио-фациална терапия, който да изготви комплекс от ежедневни упражнения. Благодарение на тях, мускулите се приучават да го поставят на т.н. правилното място.
За консултация и какво представлява орална мио-функционалната терапия, свържете се с логопед Теодора Янева.