ДИСКАЛКУЛИЯ
Какво е дискалулия? Симптоми на дискалкулия.
Какво е дискалкулия? Терминът "дискалкулия" идва от гръцките термини "dis" - трудност и "culia" - средни изчисления. За първи път се определя като „трудността в математическото функциониране в резултат на разстройство на математическата обработка на мозъчния произход без компромис с други области на обучение“ през 1974 г.
Дискалкулия се отнася до проблемите или трудностите, които някои хора имат, когато се учат да броят, правят прости математически изчисления, в пространственото мислене и да определят групи обекти. Става дума за сериозно влошаване на специфичното изучаване на математика. Следователно това е учебно разстройство, основано на трудността на математическата или числената компетентност.
През последните 20 години научната общност е започнала много по-задълбочено да прави изследвания свързани с дискалкулията и причините за нея. Често дискалкулията е свързана с дислексия, но за нея има много повече изследвания, въпреки факта, че тяхното проявление е много сходно.
Дислексията може да доведе до специфични проблеми по математика. Например децата с дислексия могат да имат проблеми с текстовите задачи, с буквите и с четенето на имената на числа.
Дискалкулията включва проблеми с усета за числата. Децата може да имат проблеми с математически понятия като най-голям и най-малък. Те може да не разберат, че числото 5 е същото като думата пет и че двете представляват пет отделни предмета или групи от елементи. Те също могат да се затрудняват със запомнянето на математически факти. Въпреки това може да има много припокриване между дислексия и дискалкулия. Много деца имат и двете едновременно.
Симптоми на дискалкулия
Децата с дискалкулия изпитват големи затруднения при разбирането на най-простите числови понятия, липсата на интуитивно разбиране на числата и проблеми при изучаването на математически факти и процедури.
Дискалкулията се среща при деца, които имат нормален или над средния интелект и които нямат или са страдали от някаква мозъчна травма.
Децата изпитват затруднения при извършване на изчисления или математически задачи, което в крайна сметка има отрицателно въздействие върху училищната среда.
Трябва да правим разлика между децата, които имат затруднения в математиката или дискалкулията, и децата, които не са добри по математиката.
Най-често проблемите с дискалкулията се открит в основното и/или предучилищното обучение. Тогава се появяват първите подсказки, че детето не може да се научи да пише правилно числата, че ги разменя и други.
Някои от симптомите са:
- Детето не постига правилно писане при изучаването на числа;
- Не може да извършва класификации с числа;
- Не може да спазва последователности;
- Не може да решава прости математически задачи;
- Броят, като използват пръстите си, дори и за най-лесните задачи (пример: събиране и изваждане до 5) или ако добавят/махат само единица;
- Трудности с идентифицирането на номера, като разместват последователността на цифрите (пример: номер на блок, къща, адрес), дори последователността на собствените си имена (презиме и фамилия);
- Не се справя или обърква цифрови графики;
- Объркайте признаците на събиране, изваждане, деление и умножение;
- Обръща, завърта и размества числата (например: шест с девет);
- Проблеми с разбирането и тълкуването на някакви твърдения, правила;
- Проблеми с разбирането на понятия, които са свързани с размера или позицията (пример: по-голям, по-малък, по-висок…първи, втори…);
- Трудности в реда, класификацията, количеството;
- Трудност при пространствена и времева координация (дни, месеци, ляво, дясно, отпред, отзад…);
- Трудност при запомнянето и разбирането на формули, правила, математически последователности, таблици за умножение и деление.
Дори и малко изследвана, е доказано, че дискалкулията не е свързана с интелектуални затруднения или други видове разстройства, били те психически, неврологични или сензорни!
логопед Теодора Янева